Biblioteka szkolna

 

SŁÓW KILKA O NASZEJ BIBLIOTECE

Biblioteka mieści się na pierwszym piętrze w sali 101. Książkami opiekuje się nauczyciel-bibliotekarz Pani magister Izabela Jura

Biblioteka zajmuje przestronną salę, w której zgromadzony jest bogaty księgozbiór około 3500 książek a także zbiory czasopism, kaset wideo i płyt DVD. Korzystanie z tych zbiorów umożliwia  znajdujący się  tu telewizor i odtwarzacze:  DVD i VCD.

W bibliotece jest wolny dostęp do półek i uczniowie samodzielnie wybierają książki do czytania, mogą przy tym zawsze liczyć na pomoc bibliotekarza.

Funkcjonuje tutaj Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej (ICIM) składające się z 4 komputerów. Użytkownicy pod opieką nauczyciela bibliotekarza mają dostęp do Internetu i zbiorów multimedialnych.

Nasza biblioteka szkolna jest miejscem przyjaznym dla każdego ucznia. Można  w niej:

  • wypożyczyć książki,
  • odrobić lekcje lub skorzystać z księgozbioru podręcznego,
  • rozwijać swoje zainteresowania i talenty plastyczne,
  • przyjemnie i w spokoju spędzić czas podczas przerw,
  • skorzystać z Internetu, by wyszukać informacje,
  • odrobić prace, domowe czy posłuchać muzyki.


Godziny pracy biblioteki


Poniedziałek

800 - 1400

Wtorek

800 - 1400

Środa

800 - 1400

Czwartek

800 - 1400

Piątek

800 - 1400



Coroczne imprezy organizowane w naszej bibliotece:

  • Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.  Każdego roku z okazji tego święta w bibliotece ma miejsce  Jesienny maraton czytania. Jest to całodniowa impreza skierowana do całej społeczności szkolnej. Tego dnia nauczyciele prezentują uczniom fragmenty swoich ulubionych pozycji książkowych.

  • 23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Druga cykliczna impreza nieodłącznie związana jest z tym świętem a są to Wiosenne poranki poezji. każdy poranek poświęcony jest innemu poecie lub innemu wydarzeniu np. : „Poranek twórczości Marii Konopnickiej”, „Dobre maniery na co dzień”, ”Poranek poświęcony Wisławie Szymborskiej czy „Poranek poezji Bartosza Mazura” – absolwenta naszej szkoły. Na ten rok zaplanowany mamy „Poranek poezji Zbigniewa Herberta.

 

Biblioteka to nie tylko książki ale i komputery z dostępem do Internetu dlatego corocznie w lutym odbywają się w bibliotece

 

  • Dni bezpiecznego Internetu - o bezpieczeństwo w sieci dbamy cały rok ale w tych dniach szczególnie prezentowane są filmy, kursy e-learningowe, odbywają się konkursy plastyczne i pogadanki.

  • Loterie fantowe - dwa razy w roku z okazji Mikołajek i z okazji Dnia Dziecka w bibliotece organizowane są loterie fantowe, które cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży. Fanty na loterie pozyskiwane są od nauczycieli i sponsorów a fundusze pozyskane ze sprzedaży losów przekazywane są na potrzeby TPD.

  • Kiermasz  ozdób i wypieków - w okresie przedświątecznym  biblioteka kusi pięknymi zapachami, ponieważ jest to czas na organizacje kiermaszu  ozdób i wypieków wykonanych przez nauczycieli.

 

W bibliotece odbywają się spotkania uczniów, którzy biorą udział w pracach kół zainteresowań:

  • Koło Przyjaciół Biblioteki - pierwsza środa miesiąca od 810 - 855

  • Koło Multimedialne "Edukacja przez wychowanie". Spotkania w trzeci wtorek miesiąca od 1500 - 1545 w bibliotece lub sali 202.

 

Zapraszamy wszystkich chętnych!!!




Bierzemy udział w akcji Mirabelka - kiełkująca historia w 100licy

Akcja "Mirabelka - kiełkująca historia w 100licy"

Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy to akcja czytelnicza w ramach oficjalnych obchodów 100-lecia Niepodległości. Akcja polega na organizacji w bibliotekach w całej Polsce warsztatów, na podstawie książki „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza oraz opracowanych materiałów, w tym scenariusza „Mirabelka – kiełkująca historia”.

 

Celami akcji są:

  • promocja czytelnictwa;
  • rozbudzanie zainteresowania historią Polski;
  • zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z wojną;
  • włączenie społeczności do świętowania 100-lecia Niepodległości;

 

Również  w naszej bibliotece szkolnej zostały przeprowadzone takie warsztaty  literacko - plastyczne dla uczniów z Gimnazjum i ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy nr 1 na podstawie książki Cezarego Harasimowicza „Mirabelka”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



DNI BEZPIECZNEGO INTERNETU

DNI BEZPIECZNEGO INTERNETU 2020

AUDIOBOOKI


 

 

Biblioteka informuje

 

Biblioteka informuje.


Biblioteka cyfrowa POLONA wzbogaciła się ostatnio o 70 nowych audiobooków. Pobrać interesujące nas plikii można  wchodząc  na stronę projektu - nie jest wymagane logowanie. Audiobooki  zostały przygotowane przez zespół Wolnych Lektur na zamówienie Biblioteki Narodowej. Zachęcam wszystkich do pobierania i słuchania audiobooków.  
Pełna lista tytułów wraz z linkami dostępna jest pod linkiem  


https://www.bn.org.pl/w-bibliotece/4168-bezplatne-audiobooki-w-polona.pl

 

 

Nauczyciel  bibliotekarz -  Izabela Jura

 

 


BEZPIECZNY INTERNET


 

 

Bezpieczny internet

 

Już wkrótce w bibliotece


TYDZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU


Zapraszam do wypożyczania  nowości książkowych: " Dzieci w sieci", " Sieciaki. Misja bezpieczny Internet " i dla rodziców czy nauczycieli " Rodzina i ekrany".  Można też posłuchać słuchowiska " Sieciaki. Misja bezpieczny internet" dostępnego pod linkiem

 

 

https://youtu.be/Lou8xIm0CDc

 

Zapraszam

Nauczyciel  bibliotekarz -  Izabela Jura

 

 


Klasowa zakładka do książki


 

Konkurs plastyczny „Klasowa zakładka do książki”

 

ŻW październiku z okazji Miesiąca Bibliotek przeprowadzony został w bibliotece  międzyklasowy konkurs plastyczny skierowany do uczniów ze wszystkich szkół. W konkursie wzięli udział uczniowie ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy, z Branżowej Szkoły Specjalnej    I Stopnia i Branżowej Szkoły I Stopnia nr 11. Młodzież wykonała 24 zakładki w dowolnie wybranych technikach plastycznych i z wykorzystaniem różnych materiałów jak: drewno, kasztany, filc, papier kolorowy itp.  Nagrodzone zostały trzy klasy, po jednej z każdej szkoły    i dodatkowo przyznano wyróżnienia dla uczniów, którzy zrobili najwięcej i najładniejszych zakładek. Uroczyste podsumowanie konkursu wraz z wręczeniem nagród i dyplomów odbyło się podczas apelu szkolnego.

 

 

 

Nauczyciel  bibliotekarz -  Izabela Jura

 

 


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania


 


29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Projekt ten, był tym razem skierowany do uczniów ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy. W tym dniu już od samego rana nauczyciele podczas zajęć czytali uczniom wybrane na ten dzień książki. Jednak głównym punktem było spotkanie w bibliotece szkolnej. Sztalugi z okolicznościowymi dekoracjami oraz wystawka książek o św. Janie Pawle II zdobiły tego dnia bibliotekę. Kiedy połączyliśmy się z Biblioteką Pedagogiczną, Panie Anna Hiller i Anna Dąbrowska przeczytały książkę „Przygoda w wadowickim muzeum, czyli 100 listów do Jana Pawła II Marcina Kobierskiego”. Po wysłuchaniu tego opowiadania uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące życia św. Jana Pawła II. Wszyscy uczestnicy tego spotkania otrzymali praktyczne upominki: zakładki do książki, plany lekcji naklejki na zeszyty. Na podsumowanie obejrzeli animowany film o św. Janie Pawle II.

 

 

 

 

 

 

Nauczyciel  bibliotekarz -  Izabela Jura

 

 


PROMOCJA CZYTELNICTWA


 

PROMOCJA CZYTELNICTWA
„W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH SPECJALNYCH IM. MARII GRZEGORZEWSKIEJ”

 

W skład Zespołu wchodzą szkoły: Branżowa Szkoła Specjalna I Stopnia, Branżowa Szkoła I Stopnia nr 11, Szkoła Przysposabiająca do Pracy i Technikum Specjalne nr 13.

 

 

Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego.

 

Pierwszym projektem zrealizowanym w ramach NPRCZ było Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego, które miało miejsce 11 września. W spotkaniu tym uczestniczyli kolejno: uczniowie z Technikum nr 13, z klas I-szych Branżowej Szkoły I Stopnia i Branżowej Szkoły I Stopnia nr 11. W przeddzień realizacji tego projektu w bibliotece zostało przygotowane nagranie fragmentu utworu Juliusza Słowackiego. W postać Balladyny wcieliła się pani od matematyki, Aliny pani pielęgniarka a Kirkorem został pan od historii.

 

Na początku naszej bibliotecznej imprezy uczennice z Koła Przyjaciół Biblioteki przedstawiły cel spotkania i przypomniały w skrócie treść utworu. Następnie został odczytany list Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Po liście młodzież obejrzała film " Lwowskie i śląskie dzieje Balladyny" i wysłuchała pierwszej zwrotki piosenki o Balladynie. Kulminacyjnym punktem programu było zaprezentowanie fragmentu „Balladyny" nagranego przez nauczycieli specjalnie dla celów tej akcji. W celu podsumowania wiadomości dotyczących utworu na każdej z lekcji został przeprowadzony błyskawiczny konkurs ze słodkimi nagrodami. Na uczniów, którzy przynieśli w tym dniu egzemplarze " Balladyny" czekała niespodzianka w postaci okolicznościowej pieczęci.

 

Za uczestnictwo w Narodowym Czytaniu biblioteka otrzymała specjalny egzemplarz „Balladyny” z dedykacją pary prezydenckiej oraz pamiątkowy dyplom.

 

 

 

 

Nauczyciel  bibliotekarz -  Izabela Jura

 

 


LIST DO RODZICÓW


 

LIST DO RODZICÓW
„Wpływ czytania na rozwój młodzieży”
Szanowni Państwo!

 

Żyjemy w czasach zdominowanych przez wszechobecne media. Szczególnie młodzież narażona jest na nieustanne bycie online. Nadmierne z nich korzystanie może prowadzić do niedotlenienia związanego z ograniczeniem przebywania na świeżym powietrzu, zaburzeń snu czy niewłaściwego odżywiania, a nawet do wad postawy, czy bólu kręgosłupa. Z kolei przeładowanie informacjami, pochodzącymi głównie z Internetu wpływa niekorzystnie na pracę mózgu i utrudnia zapamiętywanie.  Przeciążony mózg pracuje mniej wydajnie, przez co młody człowiek ma trudności z uczeniem się. Ratunkiem w takiej sytuacji jest kontakt  z wartościową książką. W naszej bibliotece uczniowie zawsze mogą liczyć na moją pomoc      w wyborze odpowiedniej dla nich lektury. Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa nasza biblioteka wzbogaciła się o liczne, nowe pozycje książkowe, a także o audiobooki. Zwracam się do Państwa z prośbą o zachęcanie swoich dzieci do czytania i  do rozmów z nimi na temat przeczytanych książek.

 

Dlaczego tak ważne jest czytanie? Poprzez kontakt z książką  uczniowie doskonalą technikę czytania, ubogacają słownictwo, zapamiętują trudniejsze wyrazy (dzięki czemu mają mniejsze problemy z ortografią), rozbudzają swoją wyobraźnię. Czytając, szczególnie przed snem, wyciszają swój organizm, rozładowują stres. Uczniowie, którzy mało lub wcale nie sięgają po książki, mają problem z czytaniem ze zrozumieniem, co wpływa na błędne wykonywanie poleceń na sprawdzianach czy podczas egzaminów zawodowych. W takim przypadku pomimo opanowania materiału, popełniają błędy wynikające z niezrozumienia przeczytanego polecenia, co skutkuje słabszym wynikiem lub nie zdaniem egzaminu. Umiejętność czytania ze zrozumieniem jest wymagana na każdym przedmiocie, jak również w przyszłości w związku z pracą jaką będą wykonywać. Dla przykładu kucharz, który przeczyta bez zrozumienia przepis, nie przygotuje dobrej potrawy.

 

Proszę Państwa, żebyście przy najdrobniejszych czynnościach podkreślali swoim dzieciom rolę jaką pełni czytanie w życiu człowieka. Może warto wprowadzić zwyczaj wspólnego czytania chociaż przez kilka  minut dziennie?

 

Nauczyciel  bibliotekarz -  Izabela Jura

 

 


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


 

Jest nam bardzo miło poinformować Państwa, iż nasza szkoła bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Program ten sprawił, że biblioteka szkolna otrzymała dotację w wysokości 3100 złotych na zakup nowości wydawniczych dla młodzieży.
 W najbliższym czasie dokonane będą zakupy książek, które  będą konsultowane z Samorządem Uczniowskim, Radą Rodziców, Radą Pedagogiczną i Biblioteką Pedagogiczną. Książki będzie można wypożyczać również na okres ferii zimowych i przerwy wakacyjnej.
Biblioteka szkolna planuje następujące akcje i działania mające na celu promocję czytelnictwa:

  1. Akcja czytelnicza pn. „Czytam sobie w szkole” z sesją fotograficzną promującą czytelnictwo nowych pozycji książkowych.
  2. Jesienny Maraton Czytania – projekt dla całego Zespołu Szkół z podziałem na poszczególne oddziały ( na każdej lekcji przyjdzie do biblioteki inny oddział).
  3. Dzień Głośnego Czytania – projekt dla uczniów ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy nr 1 – głośne czytanie podczas lekcji w każdej klasie- czytać będą nauczyciele mający w tym dniu zajęcia z uczniami. Dobór literatury zostanie uzgodniony z uczniami i przygotowany przez bibliotekarza.
  4. Narodowe Czytanie „Balladyny” – projekt dla Branżowej Szkoły I Stopnia, Branżowej Szkoły I Stopnia nr 11 i Technikum  nr 13.

Ponadto dla uczniów z każdego oddziału zaplanowane zostały następujące konkursy:

  1. Konkurs plastyczny „Klasowa zakładka do książki”.
  2. Konkurs „Fraszka o bibliotece” z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Biblioteka poprzez stronę internetową Facebooka informować będzie społeczność szkolną, nauczycieli, rodziców oraz wszystkich zainteresowanych o zakupywanych nowościach oraz o wydarzeniach z życia biblioteki.