Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne

Działalność

Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych

w Częstochowie

w czasie pandemii

 

 

 

Drodzy rodzice!!!

Sytuacja epidemii w jakiej się wszyscy znajdujemy rodzi dużo emocji, które często przekładają się na trudne zachowania Waszego dziecka. Czasem też nasilają się trudności wychowawcze, z którymi  w normalnych warunkach zwykle sobie radzicie. Może to dotyczyć rozwoju dziecka, jego emocji, zachowań czy relacji z innymi. Jeżeli pojawiają się w życiu Waszym i Waszego dziecka sprawy trudne, które Was zastanawiają czy niepokoją i chcielibyście skonsultować to psychologiem.

Z A C H Ę C A M Y    D O   K O N T A K T U

 

Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie,

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2

 

oferuje Wam pomoc w tym zakresie. Codziennie w godzinach 8:00-15:00 istnieje możliwość konsultacji i wsparcia w formie spotkań on-line ze specjalistami. Wystarczy zadzwonić i zgłosić w sekretariacie chęć  kontaktu. My oddzwonimy i ustalimy termin oraz formę spotkania on-line.

Z A P R A S Z A M Y

Tel. 739 212 739

Tel. 34 362 24 24

 

 

 

Stan epidemii przyniósł znaczne zmiany w naszym codziennym życiu. Różnie sobie z tym radzimy. Pojawiają się trudne emocje, przeżycia i myśli, których wcześniej nie doświadczaliśmy lub pojawiały się w mniejszym nasileniu. Czasem też wzmaga się intensywność problemów, z którymi wcześniej sobie radziliśmy.

Teraz jest nam coraz trudniej. W codziennym życiu pojawiają się też nowe sytuacje, z którymi nie zawsze jesteśmy sobie w stanie poradzić samodzielnie.

Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2

oferuje pomoc psychologiczną on-line dla młodzieży.

Zadzwoń i zgłoś się.

Oddzwonimy i umówimy spotkanie.

Tel. 739 212 739

Tel. 34 362 24 24

 


Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne

 

Działalność Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych – aktualne informacje

 

Z dniem 4 maja 2020r. przywrócono działalność Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie. Umożliwia to przede wszystkim  wydawanie orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczeń o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz opinii.


Szczegółowe zasady prowadzenia pracy w bezpośrednim kontakcie z dzieckiem, z uwzględnieniem wszelkich zasad bezpieczeństwa zostały ujęte w opracowanych Procedurach Postępowania Przeciwepidemicznego w Zespole Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych.

 

Dla klientów poradni opracowano ogólne zasady wizyt.

Można je znaleźć tutaj (http://zppp.ids.czest.pl/dokumenty/planowaniewizyt.pdf). Zgłoszenia do Poradni przyjmowane są telefonicznie lub poprzez e-mail.

 

Dla ZSZS jest to :

 

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna Nr 2

ul. Kosmowskiej 5, Częstochowa

tel. 34-362-24-24

e-mail:  zppp@edukacja.czestochowa.pl

 

Więcej informacji na stronie internetowej poradni http://zppp.ids.czest.pl/

 

 


Ważne!! Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

 

WAŻNA INFORMACJA DLA UCZNIÓW

DOTYCZĄCA

 

TELEFONU ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Jest to telefon BEZPŁATNY , działa całodobowo.

 

Nr TELEFONU  116-111

 

Jeżeli znalazłaś(znalazłeś)się w trudnej sytuacji, masz problemy, których sama (sam) nie jesteś w stanie rozwiązać, a nie możesz lub nie chcesz zwrócić się do osób Ci bliskich (rodziców, opiekunów, nauczycieli) możesz zadzwonić pod podany numer - 116-111.

Pamiętaj, że telefon działa całą dobę, a swój problem możesz rozwiązać przy pomocy specjalistów, anonimowo.

 

Strona   www.116111.pl

 

Na stronie Telefonu Zaufania znajduje się zakładka „zostań w domu”, gdzie znajdziesz dużo odpowiedzi i informacji dotyczących obecnej sytuacji związanej z koronawirusem.

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania, proszę o kontakt

.

grzesiak.pedagog@o2.pl



Nauka w domu – jak skutecznie się uczyć.

Drodzy uczniowie!

 

Lekcje on-line to już część naszej rzeczywistości. Tym bardziej, że rząd podjął decyzję o przedłużeniu zawieszenia pracy szkół, zobowiązując nas do kontynuacji nauki zdalnej. Na pewno już trochę przyzwyczailiście się do tej formy pracy i oswoiliście się z nową sytuacją. Pamiętajcie, że to tylko przejściowe rozwiązanie i w końcu wrócimy do szkoły i wszystko będzie jak dawniej….

W trosce o Was podpowiadamy, o czym należy pamiętać, aby nauka w domu była twórcza i efektywna.

 

 

 

DROGI UCZNIU!

 

 

·       Przemyśl organizację swojego dnia,

tak abyś miał czas na naukę,

jak i odpoczynek.

 

 

·       Zorganizuj przestrzeń do nauki zdalnej – w zależności od Twoich warunków domowych, zadbaj o stały kącik do pracy, biurko lub stół, dobre oświetlenie, ciszę i spokój niezbędny do prawidłowej koncentracji uwagi.

 

 

·  Postępuj zgodnie z e-planem, ucz się rano i w godzinach okołopołudniowych. Popołudnie i wieczór wykorzystaj na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji.

 

 

·  Podczas nauki rób sobie przerwy, dzięki temu zregenerujesz swój organizm,

a Twoje oczy odpoczną od komputera/telefonu.

 

 

·  Bądź systematyczny, realizuj tematy i zadania na bieżąco, najlepiej w tym samym dniu, w którym je otrzymujesz od nauczycieli.

Nie przekładaj nauki na później. Unikniesz w ten sposób zaległości.

 

 

·  Materiał przeznaczony do nauki podziel na krótsze partie.

Odrabiając lekcje, warto rozpoczynać od zadań trudniejszych.

 

 

·  Napotykając na trudności w nauce, poproś o pomoc nauczyciela, wychowawcę czy pedagoga szkolnego. Na pewno nie zostawią Cię samego z problemem.

Bądź z nimi w kontakcie.

 

 

·   Trzymaj się ustalonych przez nauczycieli terminów realizacji zadań

oraz ustalonych sposobów przekazywania im wykonanej przez Ciebie pracy.

 

 

· Dbaj o swoje zdrowie:

- zdrowo się odżywiaj,

- pamiętaj o aktywności fizycznej,

- wysypiaj się - Twój umysł pracuje najlepiej, kiedy jesteś wypoczęty.

 

·  Koniecznie zostań w domu! – w trosce o zdrowie swoje i innych.

Liczymy na Twoją odpowiedzialność!

 

 

Powodzenia, Razem Damy Radę !

Pedagog szkolny, Iwona Rorat J

rorat.szkolazszs@gmail.com

 


Uwaga! Pedagog radzi.

23.03.2020r. poniedziałek. Wita Pedagog

 

Nie możecie na dzień dzisiejszy uczyć się w szkole, ale nasi nauczyciele i pedagodzy zrobią wszystko co w ich mocy, abyście mogli uczyć się samodzielnie w domu.

Jak się uczyć w domu?

 

Do tej pory zdobywaliście wiedzę w klasie z nauczycielem, w towarzystwie innych uczniów  . Teraz to się zmieniło, ale na pewno dacie radę uczyć się sami w domu. Teraz jest czas, kiedy możecie się sprawdzić w samodzielnej pracy.

 

Na pewno pamiętacie na co zwracali uwagę Wasi  nauczyciele. O co Was prosili na lekcjach, w czasie Waszej pracy. W domu możecie poprosić o pomoc rodziców, Waszych opiekunów lub rodzeństwo.

 

Warto poświęcić na naukę w ciągu dnia trochę czasu. Postaram się Wam, tą drogą pomóc i podpowiedzieć JAK SIĘ UCZYĆ.

 

Spróbujcie wypróbować parę takich podstawowych metod samodzielnego uczenia się.

 

Część z nas ma pamięć słuchową, a część wzrokową. Są też osoby , które mają dobrą pamięć i wzrokową, i słuchową.

 

I tak:

 

Słuchowcy – możecie np. materiał do nauczenia nagrać na swoje dyktafony w telefonach i parę razy odsłuchiwać, aż do przyswojenia wiadomości. Możecie również poprosić kogoś, aby Wam przeczytał informacje, które musicie poznać. Możecie też czytać sobie sami na głos.

 

Wzrokowcy- czytajcie wiadomości z podręczników, Internetu i od razu róbcie krótkie notatki, które potem trzeba odczytać .Każdy może wybrać swoją metodę i zastosować w czasie uczenia się stosując się do zaleceń nauczyciela, który Wam zadaje pracę do domu. A może macie ochotę podzielenia się swoimi metodami pracy w domu?

 

Czekam na widomości od Was pod adresem

grzesiak.pedagog@o2.pl

 

 


Uwaga! Pomoc psychologiczna.

Informacja dla całej społeczności szkolnej

 

W związku z zaistniałą w naszym życiu sytuacją, która może mieć również negatywny wpływ na nasze zachowanie i samopoczucie, informujemy, że  pedagodzy szkolni pozostają w codziennej gotowości do poczynań pomocowych dla: Uczniów, ich Rodziców i Opiekunów, a także dla Nauczycieli. Poprzez nasza stronę internetową zapraszamy do codziennego kontaktu, dzielenia się swoimi problemami, wątpliwościami. Jako pedagodzy jesteśmy gotowi do niesienia pomocy i wsparcia dla całej społeczności szkolnej.

Porady mogą dotyczyć zarówno spraw osobistych, omówienia obecnej sytuacji ale także organizacji procesu uczenia się w domu.

Każda Wasza sprawa i problem jest dla nas ważna i tak, jak codziennie w szkole ,tak codziennie teraz na stronie szkolnej będziemy nieść Wam wsparcie i z uwagą wysłuchamy Waszych problemów.

Mail do kontaktu dla uczniów, rodziców i nauczycieli : grzesiak.pedagog@o2.pl

 


Pomoc psychologiczno-pedagogiczne w czasie nauki zdalnej

Drodzy Uczniowie, Rodzice

 

Cały świat walczy z epidemią koronawirusa. Z zapartym tchem śledzimy kolejne doniesienia medialne o nowych przypadkach zakażenia groźnym wirusem. W różny sposób reagujemy na te doniesienia. Każdy z nas boi się o zdrowie swoje i swoich najbliższych. W związku z tym doświadczamy wielu przykrych emocji. Jest to strach, lęk, panika.

 

Jak radzić sobie z tymi emocjami w obecnej sytuacji?

 

Światowa Organizacja Zdrowia poleca i radzi:

  • Niepokój w obecnej sytuacji jest czymś naturalnym – ważne aby nami nie zawładnął. Podczas kryzysu czujemy się smutni, zestresowani, wystraszeni. O swoich uczuciach warto porozmawiać z osobami, którym ufasz- zwłaszcza z rodzicami czy przyjaciółmi. Wspólne przeżywanie ma pozytywne strony pod warunkiem, że ma wymiar wspierający, a nie wzmacniający lęk. Dobrze jest być w kontakcie z innymi (dzwonić do siebie nawzajem, pytać o zdrowie, interesować się problemami, pomagać je rozwiązywać ale nie nakręcać spirali wzajemnego lęku i strachu).

  • Mądrze korzystaj z mediów. O aktualnej sytuacji zbieraj informacje tylko z wiarygodnego źródła, korzystaj ze stron internetowych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia czy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Dzięki tej wiedzy będziemy mieli podstawy do racjonalnego zachowania. Warto pamiętać, że w sieci rozprzestrzenia się mnóstwo nieprawdziwych informacji i nie należy przyjmować bezkrytycznie kolejnych sensacyjnych doniesień.

  • Jeśli doniesienia medialne powodują u Ciebie stres – spędzaj mniej czasu przed telewizorem lub ekranem komputera.

  • Stosuj sprawdzone metody radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Przypomnij sobie jak radziłeś sobie podczas ostatnich stresujących sytuacji w Twoim życiu. Przypomnij sobie, co pozwoliło Ci się uspokoić. Postaraj się zastosować tą wiedzę w praktyce. Stosuj te metody relaksacyjne, które pomagały Ci w przeszłości.

  • Przestrzegaj codziennych rytuałów – to pomaga rozładować stres. Postaraj się trzymać codziennego rozkładu dnia, wygospodaruj czas na naukę i aktywność.

  • Przejmij kontrolę nad niepokojącymi myślami – jeśli takie myśli zajmują w Twojej głowie dużo miejsca, spróbuj je lepiej kontrolować np. oglądaj filmy, czytaj książki, słuchaj muzyki, rozwiązuj krzyżówki czy gry logiczne. Korzystaj z komunikatorów, by porozmawiać z przyjaciółmi i nie dopuść żeby koronawirus był głównym tematem Waszej rozmowy.

 

Uczniu, Rodzicu!

 

Jeżeli potrzebujesz skontaktować się z pedagogiem szkolnym, możesz to zrobić za pośrednictwem poczty elektronicznej – pedagog szkolny, Iwona Rorat, adres e-mail rorat.szkolazszs@gmail.com

 

 


Wita pedagog.

Jak radzić sobie ze znużeniem i nudą

 

Wychodząc naprzeciw Waszym potencjalnym zapytaniom i zawartymi w nich problemom postaram się przekazywać Wam na bieżąco szereg rad i wskazówek, które mogą się przydać Wam w obecnej niełatwej codzienności.

 

Kiedy już poczujecie znużenie kontaktem z Waszymi komputerami, zachęcam do szeregu codziennych działań i aktywności, które mogą Wam przynieść radość i poprawić samopoczucie.

 

Z rozmów z Wami, kiedy mogliśmy jeszcze rozmawiać osobiście w szkole wiem, że nie zawsze macie czas, a czasem i ochotę, żeby posprzątać swój pokój, swoje miejsce w domu. Może pomału zaczniecie to robić?

 

Na początek, żeby się nie przepracować wystarczy uporządkować jedną szufladę, biurko, może szafę. Także często Wasze ubrania czekają, żeby je ładnie poukładać, a może Wasze książki chciałyby pozbyć się kurzu? Wszystko zależy od Waszej inicjatywy. To moja propozycja na dzisiaj.

 

Czy ktoś się odważy?

 

Jeżeli chcecie się pochwalić sukcesami na tym polu czekam na Wasze maile grzesiak.pedagog@o2.pl  

Pozdrawiam pedagog Beata Grzesiak